Acıkmamak için sahurda ne yemeli

Ramazan ayının yazın en sıcak dönemine ve gündüzün en uzun olduğu günlere denk gelmesi ile oruç tutacak insanların sahurda yediklerine çok dikkat etmeleri gerekiyor. Peki, 17 saatlik oruç esnasında açlık ve susuzluk çekmemek için sahurda ne yemeliyiz. İnsanların damak tatları ve yeme alışkanlıkları birbirinden farklı olsa da sahur sofralarını damak zevkimize göre değil gün boyu bizi tok tutacak gıdalara göre düzenlememiz gerekiyor.

sahurda-ne-yemeli

Midemizi geç terk eden ve dolayısıyla tok kalım süresini uzatan yiyeceklerden olan yumurta sahur sofralarında mutlaka bulunmalı. Süt ve süt ürünleri de protein yönünden zengin olmaları nedeniyle yavaş emilirler ve bu nedenle sahurda tüketilmesi gereken gıdalardandır. Sahurda kahvaltı yerine ana yemek tercih ediyorsanız kırmızı veya beyaz et yemekte sizi gün boyu tok tutacaktır. Pilav tercih edilecekse pirinç pilavı yerine bulgur pilavı yenmelidir. Lifli yapısı nedeniyle mide boşalım hızını yavaşlatan baklagiller de sahurda rahatlıkla tüketilebilir.

Bahsettiğimiz tavsiyelere uymak oruç tuttuğunuz sürece açlık hissinizi en aza indirmenize yararlı olacaktır. Ancak 17 saat boyunca sizi sıkıntıya sokabilecek bir diğer durumda susuzluktur. Sahur yediklerimizin gün boyu susuzluk çekmemize neden olmamasına özen göstermeliyiz. Öncelikle susuzluğun önlemini akşamdan almaya başlamak gerekiyor. İftardan sahura kadar en az 2 litre su tüketilmesi oldukça önemli. İftardan sonra yeterli su içmeyip yalnızca sahurda 2 litre su içmek işinize yaramayacaktır. Gün boyu susuzluk çekmemek için sahurda yediklerimiz kadar yemediklerimizde önemli. O zaman sahurda ne yememeliyiz diye bir bakalım. Uzmanlar sahurda hazır meyve suyu tüketmenin gün içinde susuzluğu artırdığını belirtiyor. Sahurda ana yemek tercih edilmişse ızgara köfte yemeyerek yerine sulu köfteyi tercih etmeliyiz. Yağ ve tuzdan zengin yemekler, örneğin kızartmalarda bütün gün susuzluk çekmenize neden olabilir.  Sucuk, sosis gibi işlenmiş et ürünleri de sahurda uzak durulması gereken gıdalar arasındadır.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir