Android telefonda dns nasıl değiştirilir

Bu yazıda sizlere Android telefonların DNS ayarlarını değiştirmeyi anlatacağım. Ülkemizde özellikle twitter ve youtube sitelerine erişimin engellenmesi ile pek çok kullanıcı telefonuna DNS ayarı yaparak bu engeli aşmayı başardı.

android-dns-degistirme

Öncelikle şunu söyleyeyim; Android telefonda DNS değiştirmek bağlantı hızınızı etkilemez. DNS ayarı yapmak oldukça kolay olduğundan istediğiniz zaman yaptığınız ayarlamayı kaldırabilirsiniz.

Android telefonda dns nasıl değiştirilir

Öncelikle Menü>Ayarlar>Wi-Fi alanına girerek aktif bir Wi-Fi ağına bağlanın. Ağa bağlandıktan sonra ağ adının üzerine basılı tutun ve gelen seçeneklerde “Ağ Yapısını Değiştirin” seçeneğini tıklayın. Açılacak ekranda “Gelişmiş Seçenekleri Göster” kutucuğunu işaretleyin. Burada “IP ayarları” kısmında “Statik” seçeneğini seçin. Statik seçeneğini seçtiğinizde yeni bir sekme açılacak ve bu sekmenin alt kısımlarına doğru ilerlediğinizde “DNS 1 ve DNS 2 ” alanlarını göreceksiniz.

DNS 1 alanına 8.8.8.8

DNS 2 alanına 8.8.4.4 giriyoruz

Kaydet tuşuna basıp ayarlardan çıkıyoruz. Telefonunuzun DNS ayarları değiştirilmiş ve TİB tarafından engellenmiş sitelere erişiminiz açılmıştır.

Ayarları normal haline geri getirmek için aynı işlemlere başlayarak az önce “Statik” olarak seçtiğimiz IP yapısını “DHCP” olarak değiştirip kaydetmeniz yeterlidir.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir