Evde elektrik hattından internet nasıl odadan odaya taşınır

Evinizde yada ofisinizde kablosuz ağınız duvarlar nedeniyle etkisini kaybediyorsa yada kablolu ağa bağlanmak için kuyruk gibi dolanan kablolardan bıktıysanız çözümü basit. İş yerinde yada evdeki elektrik hattından interneti taşımak.

 two little humans help each other for better signal

Akıllı cihazlarında hayatımıza girmesinin ardından artık internetin sadece masaüstü bilgisayarın ethernet girişine ulaşması yeterli gelmiyor. Ev ve yada iş yerinin her noktasında internet arıyoruz. Hemde güç kaybına tahammül etmeden. Çoğu kişi kendine aynı soruları soruyor:

Kablosuz ağın her yerde çekmesini nasıl sağlarım?

İnterneti odadan odaya nasıl aktarırım?

Bu soruların cevabı interneti taşımak için elektrik hattını kullanmak.

Bunun yapmanız gereken bu iş için özel tasarlanmış ve resimlerde de bir örneğini gördüğünüz kitlerden satın almak. Üzerinde priz olanlardan alırsanız aynı anda hem aktarıcı hem priz olarak kullanabilirsiniz.

TPLink_TL_PA251KIT_incelemesi_yorum_2

Elektrik hattından internet taşıma kiti fiyatı ne kadar?

Bu kite 150-200 TL arasında bir fiyata sahip olabilirsiniz.

Elektrik hattından internet aktarımı nasıl yapılır?

Kiti satın aldıktan sonra adaptörlerden birini modeminize ethernet kablosu ile bağlıyorsunuz ve adaptörü fişe takıyorsunuz. Ardından diğer adaptörü interneti taşıma istediğiniz noktadaki prize takıyorsunuz. Sonra adaptörlerin üzerinde bulunan eşleşme tuşlarına basarak cihazların birbirine bağlanmasını sağlamanız gerekiyor. Eşleşme için bir adaptördeki düğmeye bastıktan sonra diğer adaptöre ulaşıp eşleşme düğmesine basmanız için size yaklaşık 2 dakikalık bir süre tanıyacak.

Eğer yeni noktada internete kablolu bağlanacaksanız adaptör ve bilgisayarınızı ethernet kablosu ile birbirine bağlamanız yeterli. Eğer kablosuz bağlantı istiyorsanız, bir kablosuz dağıtıcısına adaptörü ethernet kablosu ile bağlamanız gerekiyor.

Elektrik hattından internet  yavaş mı?

Adaptörler 500 Mpbs ye kadar destekliyor. Yani var olan hızınızı sisteme aktarabilirsiniz. Ancak 2 adaptör arasındaki mesafe uzadıkça hız kayıplarının yaşanması da kaçınılmaz. Ancak bu kayıplar ev ortamında hissedilmeyecek düzeyde kalacaktır. Yapılan testlerde geniş mesafeye sahip iş yerlerinde adaptörlerin arasının 50 metre olduğu durumlarda indirme süresinin 2 katına çıktığı, 100 metre mesafe olduğunda 3 katına çıktığı izlenmiştir.

Ev ortamında en uzak mesafenin 10 metre olduğunuz var sayarsak adaptörün birini evin bir ucuna diğerini öbür ucuna taksanız bile önemsenmeyecek hız kayıpları ile sistemi kullanmanız mümkün görünüyor.

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir