NTFS harddiski FAT32 yapmak

Özellikle harici harddisklerin fiyatlarının da düşmesi ile birlikte pek çok ev kullanıcısı harddisklerini DVD player, Xbox 360, Playstation gibi platformlarda kullanamaktan şikayet etmeye başladı. Çünkü satılan harddisklerin neredeyse tamamının dosya sistemi NTFS dir.

12

Windows 7 ve Windows Vista kullanıcıları bu diskleri yalnızca ExFat yada NTFS olarak biçimlendirebilir. Harddiskler ExFat olarak biçimlendirilse dahi bahsettiğim platformlarda yine de çalışmazlar.

Bunun çözümünü Partition Magic vb. programlarda arayabilirsiniz. Bu ve benzeri programlar NTFS harddiski Fat32 ye çevirse dahi karmaşık yapıları nedeniyle ev kullanıcılarının istemeden harddiskin yapısına zarar vermesine neden olabilir.

Peki NTFS harddiski Fat32 ye nasıl çevirebiliriz?

Hatta daha kolay bir yöntem ile NTFS harddiski Fat32 ye programsız nasıl çevirebiliriz?

Bunun için ihtiyacımız olan tek şey 49kb boyutunda minik bir yazılım. Fat32format adlı bu yazılım sayesinde Windows 7 ve Windows Vista kullanıcıları artık birkaç dakika içerisinde NTFS harddiski Fat32 yapmayı başarabileceklerdir.

Şimdi NTFS harddiski Fat32 yapmaya başlayalım. Önce buraya tıklayarak yada açılmazsa http://goo.gl/XzAl26 yazısını adres çubuğuna yapıştırarak 49kb lik yazılımı indiriyoruz. Yazılım Yandex disk üzerinde kayıtlıdır ve yandex diskindeki tüm dosyalar gibi virüslere karşı taranmıştır. Bunu indirme ekranında görebilirsiniz.

Yine de her ihtimale karşı siz indirdiğiniz dosyayı çalıştırmadan kendi virüs programınız ile bir kez daha taratın.

Şimdi sırayla şu işlemleri yapıyoruz.

 1. Fat32format dosyasını C: dizinin içine kopyalıyoruz. Dosyayı hiçbir klasörün içine atmadan direk C: sürücüsünün ana dizinine atmamız gerekiyor.
 2. Başlata basıyoruz ve arama boşluğuna cmd yazıp enter a basıyoruz.
 3. Açılan dos ekranına cd\ yazıp enter a basıyoruz.
 4. Bilgisayarım a girip fat32 yapmak istediğimiz harddiskin sürücü harfine bakıyoruz.
 5. dos ekranına geri dönerek fat32format yazıp boşluk bırakııp sürücü harfini yazıyor ve boşluk vermeden : koyuyoruz. Yani sürücü harfimiz G ise ekranımızda yazanların tamamının şu şekilde görünmesi gerekiyor:

C:\>fat32format g:

enter a bastığımızda verilerin tamamı silincek uyarısı yapacak (e/h) veya (y/n) şeklinde çıkacak soruyu e veya y yazarak enter a basarak geçtiğinizde format işlemi başlayacak ve kısa bir süre sonra tamamlandığında NTFS harddiskiniz Fat32 ye dönüşmüş olacaktır.

 

 

 

Comments
 1. Yaqub
 2. Ümit
 3. ibrahim
 4. tugi702
 5. tayfun turan
 6. RÜZGAR
 7. Muallim
  • Serkan ŞEN
 8. Muallim
 9. Mavi
 10. husnu
 11. isimsiz
  • Serkan ŞEN

Yorumunuz

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir